Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/13982/rakita_cz/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/13982/rakita_cz/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/13982/rakita_cz/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Plomby a kaz | Zubní ordinace Rakita

Plomby a kaz

Kaz je, jak u dětí, tak u dospělých jednou z nejrozsáhlejších chronických chorob

Kaz je, jak u dětí, tak u dospělých jednou z nejrozsáhlejších chronických chorob, je známo, že 80-90% dětí s mléčnými zuby má kaz, a 95-98% dospělých má alespoň jednu plombu. S kazem by si měl umět poradit každý stomatolog.

Během ošetření stomatolog odstraňuje zkažené tkáně zubu, a následně zakrývá defekt různými typy výplní, které se liší dle chemického obsahu, indikací a způsobu tuhnutí. Za nejvíce kvalitní a pevný materiál se považuje skupina tak zvaných světlem tuhnoucích kompozitů.

My používáme světlem tuhnoucí kompozit ENAMEL HFO, který je svými vlastnostmi srovnatelný s laboratorně vyrobenou keramikou. Materiál má různé barvy, které jsou podobné různým typům zubů, a tak nebude absolutně poznat, že plombu vůbec máte (na rozdíl od amalgámových černých plomb). Cena plomby záleží na velikosti defektu a začíná u 600 Kč. Poté záleží na tom, jestli bude potřeba anestezie nebo rentgen, to může cenu navýšit ještě o 150 Kč. Pokud je defekt opravdu velkých rozměrů, a nebo to vyžaduje lokalizace kazového defektu, lékař Vám může nabídnout udělat tak zvaný  inlay. Je to vlastně plomba, která se dělá v laboratoři ze specielní keramiky přesně pro daný zub daného pacienta. Inlay je pevnější než obyčejná plomba v ordinaci, cena inlaye u nás je 7000 Kč. Rozdíl je v tom, že laboratoř u inlaye potřebuje čas na výrobu, většinou je to do několika dní.

Občas se stane, že kaz zasáhne opravdu hluboko a poškodí kanálky, ve kterých leží nerv a cévy zubu, v tomto případě bude potřeba endodontického vyšetření, které se skládá z několika návštěv. Během první návštěvy Vám lékař odstraní obsah nemocného kanálku, během druhé vyplní čistý kanálek speciálním čepem, teprve na třetí návštěvě může být zub zakryt výplní. Cena endodontické léčby jednoho kanálku stojí 1500 Kč celkem (v ceně jsou zahrnuty všechny fáze endodontické léčby). Cena se může lišit, pokud pacient potřebuje opakované čistění kanálků. Kanálky ošetřujeme za pomocí end motoru od firem Densply a Sirona. U léčby kanálků je velice důležité, aby byl kanálek vyplněn celý (1mm od apexu), toto kontrolujeme apexlokátorem a intraorálním rentgenem.

Léčíme samozřejmě i děti a léčíme kanálky mléčných zubů, vyplatí se to, i když je to náročnější práce. Mléčný zub drží místo pro stálý a když mléčný vytrhneme mnohem dříve, než sám vypadne, místo zmizí a stálý zub vyroste na špatném místě, poškodí to skus a bude potřeba ho korigovat u ortodontisty.  Pro léčby kanálků u dětí používáme speciální materiál pro plnění kanálků mléčných zubů, který se časem vstřebá spolu s kořenem a neohrozí tak zárodek stálého zubu.